Terra Inc0gnita
Forum Terra Inc0gnita

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 Statystyki    Regulamin

Trylogia Avatarów - Nie polecam zdecydowanie

Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Polecam ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Elf
Demoni Władca

PostWysłany: 17-12-2010 14:18    Temat postu: Trylogia Avatarów - Nie polecam zdecydowanie Odpowiedz z cytatem

To, że literatura pisana na potrzeby gier rpg nie jest szczególnie wysokiego lotu to wiadomo. W końcu jej cel jest zgoła utylitarny - ma pomóc graczom rozszerzyć wiedzę o świecie i to się chwali. W końcu lepiej poczytać sobie coś fabularnego, niż wyławiać informacje z kolejnych dodatków do systemu.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by książka nawet pisana pod setting była dziełem wybitnym, ale jak pokazuje praktyka tak się nie dzieje.

O ile w przypadku R.A. Salvatore sagę mrocznego elfa czyta się nieźle, a seria Dragonlance bywa także ciekawa, tak zdecydowanie największe dno literackie osiągnęła Trylogia Avatarów Richarda Awlinsona.

Moje rozgoryczenie tą pozycją sięgnęło szczytu po tym, jak po wielu latach udało mi się upolować wreszcie ostatni tom do kompletu, by wreszcie oddać się przyjemności przeczytania. Przyjemność okazała się wątpliwa.

Już w połowie pierwszego tomu miałam serdecznie dość infantylnych dialogów postaci, które rzekomo posiadały bogate wnętrza i miały supergłębokie przemyślenia o świecie. Z założenia mądre, zdolne i doświadczone co rusz prezentowały zachowania, które uszłyby nastoletnim młodzikom. Gdyby brak logiki działania dotyczył jednej postaci i wynikał z jej charakteru to ja to kupuję, ale jak cała drużyna popada w zbiorowe zgąbczenie mózgu i to nie jest wynik działania czaru, to już mnie nie przekonuje.

Nastrój mój dodatkowo się pogarsza, kiedy konfrontuję swoje wyobrażenie o znanych mi z podręcznika boskich postaciach - Midnight, Cyricu, Banie czy Helmie z wersją pana Awlinsona.
Owszem, są smaczki o tym jak np: Bane zaczyna się przyzwyczajac do ludzkiej powłoki i zafascynowuje się pięknem śmiertelnego ciała, ale to nieliczny wyjątek tej koszmarnej fabuły. Potem oczywiście czar pryska, gdy ten sam Bane doświadczający mistycznych uniesień wpada na pomysł, że musi sobie sprawić odpowiednio mroczne wdzianko rodem z Castel Party żeby robić lepsze wrażenie na odbiorcach. Tandetne to i tendencyjne, choć o ile tendencyjność to wynik pewnego uproszczenia i jest dopuszczalna o tyle tandeta po prostu jest niewybaczalna.

Autor popełnił kardynalny błąd w konstrukcji fabularnej. Miał dwie możliwości jeśli chodzi o powieść przygodową: albo skupić się na przygodach i podporządkować im postaci albo stworzyć silne postaci o wyrazistej osobowości i "dzianie się" podporządkować naturalnym preferencjom bohaterów.

Postawił oczywiście na to drugie - dostał na tacy wielkie nazwiska znanych bogów Krain i nie sprostał zadaniu wypełnienia szablonów przekonującymi osobowościami. Cała ta powieść to strona po stronie zapis wysiłków autora zmierzających do scharakteryzowania wszystkich bohaterów, a jest ich tam kilku. Wysiłek oczywiście karkołomny, bo na nic zdaje się górnolotny opis charakteryzujący herosa, kiedy ten otwiera gębę i wypowiada swe głębokie myśli. Niedojrzałość to chyba największa dolegliwość tych kreacji. Szczególnie boleśnie przebiegają interakcje bohaterów, bo jeden głupi dialog napędza kolejne głupie dialogi.

Zdecydowanie najbardziej autor skrzywdził Midnight. Młoda czarodziejka przyjęła dar Mystry i stała się jej awatarem, więc spodziewałabym się jakiejś walki wewnętrznej, jakiś doświadczeń dojrzewania do decyzji bycia kimś więcej niż szeregowym czarodziejem.
A tymczasem Midnight to głupia siksa, która przy byle okazji usiłuje popisać się swymi czarami żeby zrobić wrażenie na facetach.
Godne pożałowania. Jedyny konflikt jaki przezywa bohaterka ma podłoże erotyczne, ale na tak niegustownie infantylnym poziomie, że zrozumieć to mogą jedynie trzynastolatki przeżywające pierwsze zauroczenie.

A temat jest wcale niebanalny, bo dotyczy Czasu Kłopotów, czyli strącenia bogów na Toril za nieposłuszeństwo i wszystkiego ci się z tym wiąże.
Tu wyobraźnia pracuje i podsuwa rozmaite możliwości, bo jak się okazuje bogowie w ciałach śmiertelników tracą życie na Torilu, to ślad po ich boskości ginie. I zaczyna się wojna awatarów. I mogło być pięknie i z przytupem.

Niestety, wyszło tak, że ja jako czytelnik czuję się obrażona brakiem poszanowania mojego czytelniczego czasu. A ponadto jestem zażenowana poziomem polskiego tłumaczenia i jakości edycji książek.

Andre
Demoni Władca

PostWysłany: 27-12-2010 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mocna recenzja! :-) Nie czytałem, ale teraz to już też z pewnością nie przeczytam...
zabrali mu gacie, płaszcz oraz buty.

NvJ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  

Elf
Demoni Władca

PostWysłany: 28-12-2010 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I dobrze, szkoda czasu na pierdoły.
Wiem, że Buzz ma w biblioteczce tę trylogię, ale nie wiem czy już czytał dzieło. Może będzie miał inne wrażenia.

Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Polecam ... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: