Terra Inc0gnita
Forum Terra Inc0gnita
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 Statystyki    Regulamin

Wolin - Festiwal Wikingow 6-8 Sierpnia !!!

 
       Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Konwenty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Falastur
Wielki Demon


Dołączył: 09 Lis 2002
Posty: 289
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 20-07-2004 1:06    Temat postu: Wolin - Festiwal Wikingow 6-8 Sierpnia !!! Odpowiedz z cytatem

PROGRAM FESTIWALU:

X FESTIWAL WIKINGÓW
WOLIN-JOMSBORG-VINETA
6 - 8.08.2004
"TAŃCE, HULANKI, SWAWOLE RODEM Z X WIEKU"

PIĄTEK 6.08.2004
11.00
- Korowód uczestników, otwarcie Festiwalu oraz przedstawienie grup i prezentacja okrętów. Jak co roku, punktem rozpoczynającym Festiwal jest korowód wszystkich uczestników. Rozpoczyna się on pod kościołem Św. Mikołaja i przez Rynek Wolina prowadzi na wyspę aby uroczyście rozpocząć X Festiwal Wikingów. Zaprezentowane zostaną grupy a kapitanowie opowiedzą o swoich okrętach.
12.00 - 18.00
- Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu wikińskiego. Wszyscy rzemieślnicy przybyli na Festiwal przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i in.
12.00 - 18.00
- Wczesnośredniowieczny plac zabaw i konkursy dla dzieci. Wszystkie chętne dzieci - małe i większe będą mogły wziąć udział w pracach rzemieślniczych i turniejach na miarę swojego wieku. Rzucanie metalowymi kółkami do celu, mielenie zboża na żarnach nieckowatych, pojedynek na worki ze słomą na równoważni, strzelanie z łuku do główki kapusty, lepienie garnków z gliny, bieganie w workach i inne. Zabawy te będą połączone z konkursami.
12.00
- Wodowanie repliki łodzi wczesnośredniowiecznej zbudowanej w stoczni Klanu Niedamira z Wolina. Uroczystość zakończy występ grupy muzycznej
13.00
- Wyścigi słowiańskich i wikińskich okrętów. Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem Festiwalu.
13.30
- Pokaz zapasów i ćwiczeń siłowych jako forma treningu przyszłych wojowników.
14.00
- Prezentacja grup uczestniczących w bitwie. Przed walką wodzowie grup biorących udział w bitwie przedstawią swoich wojów. Będzie to dobry moment na dokładne przyjrzenie się różnym rodzajom broni oraz wczesnośredniowiecznym strojom wojów gdyż później w bitewnym pyle może być to trudne do uchwycenia.
14.30
- Ceremonia Pierwszego Uderzenia w Wielki Bęben. W trakcie tej ceremonii ochrzczony zostanie wielki bęben wykonany z jednego, ogromnego pnia przez bębniarzy z Bydgoszczy z pomocą Stowarzyszenia "Wolin Jomsborg Vineta"
14.30
- Bitwa Słowian i wikingów. Przez trzy dni Festiwalu na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.
15.30
- Występ grupy muzycznej
16.00
- Turniej łuczniczy. Konkurs otwarty dla uczestników i turystów. Strzelanie do ruchomego celu.
17.00
- Pokaz stylu walki Jomsvikingów. Międzynarodowa grupa wojów wikińskich zaprezentuje zachodni styl walki.
17.30
- Występ grupy muzycznej.
18.00
- Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga. Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników Festiwalu ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.
19.00
- Obrzęd ognia.Zaprezentowanie przez grupę z Białorusi rozniecania ognia za pomocą świdra ogniowego.
19.30
- Ceremonia ślubu wikińskiego i występy grup muzycznych. Będzie to już drugi ślub w tradycji Festiwalu.

SOBOTA 7.08.2004
10.00 - 18.00
- Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu wikińskiego.
10.00 - 18.00
- Wczesnośredniowieczny plac zabaw i konkursy dla dzieci.
11.00
- Pokaz stylu walki Waregów. Wojowie z Rosji zwani Waregami zaprezentują wschodni styl walki i szyki wojenne.
11.30
- Występ grupy muzycznej .
12.00
- Inscenizacja bitwy morskiej. Udział wezmą wszystkie repliki łodzi biorące udział w Festiwalu. Nie będzie to krwawa bitwa ale walka będzie zażarta.12.30
- Aukcja pamiątkowego medalu Jubileuszowego X Festiwalu Wikingów w Wolinie. Medale będą odlane w trakcie Festiwalu przez brązownika Zbigniewa Dolskiego. Metody odlewnicze oczywiście będą pochodziły sprzed 1000 lat. Aukcję zakończy występ grupy muzycznej.
13.30
- Pokaz zapasów i ćwiczeń siłowych jako forma treningu przyszłych wojowników.
14.00
- Prezentacja grup uczestniczących w bitwie.
14.30
- Bitwa Słowian i wikingów.
15.30
- Występ grupy muzycznej.
1600
- Konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej. Każda grupa będzie mogła zaprezentować w formie krótkiego (10 min) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima, … Uczestnicy zostaną poinformowani wcześniej o tym konkursie.
17.00
- Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga. Rozstrzygnięcie turnieju i wręczenie nagrody.
18.00
- Dożynki - słowiański obyczaj zakończenia żniw. Na podstawie źródeł archeologicznych i przekazów historycznych odtworzona zostanie ceremonia i zabawa dożynkowa.
19.00
- Występ grupy muzycznej.
19.30
- Rozstrzygnięcie konkursu na narodową potrawę. W ciągu dnia uczestnicy dobiorą się w grupy - po jednej z każdego kraju biorącego udział w Festiwalu - i otrzymają produkty. Liczy się inwencja i pomysłowość kulinarna oraz znajomość kuchni regionalnych (najlepiej, jeśli będą to przepisy wywodzące się z czasów wczesnego średniowiecza). Jury konkursu również będzie międzynarodowe.
23.00
- Pokaz sztucznych ogni.

NIEDZIELA 8.08.2004
10.00 - 18.00
- Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu wikińskiego .
10.00 - 18.00
- Wczesnośredniowieczny plac zabaw i konkursy dla dzieci.
11.00
- Wyścigi słowiańskich i wikińskich okrętów.
12.00
- ... Siłowo - zręcznościowe zawody Słowian i wikingów . Konkurs otwarty dla uczestników i turystów, konkurencje indywidualne i grupowe:
- rzut palem
- bieg ze związanymi nogami
- przeciąganie liny
- wbijanie gwoździ toporem
- kręcioła
- picie piwa na czas
- znoszenie z pola rannego
- walka na równoważni

13.00
- Występ grupy muzycznej.
13.30
- Pokaz zapasów i ćwiczeń siłowych jako forma treningu przyszłych wojowników.
14.00
- Prezentacja uzbrojenia.
14.30
- Bitwa Słowian i wikingów.
15.30
- Występ grupy muzycznej.
16.30
- Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską
- oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby.
17.00
- Występ grupy muzycznej.
17.30
- Otwarty konkurs na tatuaż historyczny. Każdy chętny zwiedzający lub uczestnik będzie mógł wziąć udział w konkursie, zaprezentować swój tatuaż i stanąć do rywalizacji o najlepszy wizerunek nawiązujący do wzorów wczesnośredniowiecznych .
18.00
- Uroczyste zakończenie X Festiwalu Wikingów

Wszelkie informacje zawarte sa na tych stronach:

- www.samborheft.com
- www.jomsborg-vineta.com
- www.wolin.pl
_________________
jest nam wspólne to, ze jestesmy odmienni;

ci co snia podczas dnia znaja wiele rzeczy, które umykaja tym co snia tylko noca;


Ostatnio zmieniony przez Falastur dnia 20-07-2004 1:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
 
Falastur
Wielki Demon


Dołączył: 09 Lis 2002
Posty: 289
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 20-07-2004 1:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HISTORIA FESTIWALU:


Idea organizacji w Wolinie Festiwalu Wikingów, oprócz jej niewątpliwych inspiracji w źródłach historycznych, wiąże się ściśle z prowadzonymi tu od ponad stu lat badaniami archeologicznymi. To właśnie osiągnięcia badań naukowych, w tym odkrycia archeologiczne, przyczyniły się do zorganizowania przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, przy współpracy ze skandynawskimi ośrodkami naukowymi, objazdowej wystawy archeologicznej, która wypromowała Wolin na arenie międzynarodowej.

Powyższą wystawę zorganizowano pod wymownym tytułem "WOLIN-JOMSBORG En Vikingetids-Handelsby i Polen" czyli "Wolin-Jomsborg Emporium handlowe epoki wikingów w Polsce". Wystawę tą zaprezentowano najpierw w okresie od 21 czerwca do 1 grudnia 1991 r. w dawnej stolicy Danii Roskilde, a następnie w okresie styczeń-luty w Aalborg Historiske Museum w Danii, w okresie marzec-maj 1992 r. w Muzeum "Kulturen" w Lund w Szwecji, a następnie w okresie czerwiec-sierpień w Esbjerg Museum w Danii. Kolejnym i ostatnim etapem wystawy była ojczyzna twórców sag o dziejach wikingów z Jomsborga - daleka Islandia, gdzie w Reykjaviku w okresie od 24 października do 13 grudnia 1992 roku wystawa była prezentowana pod tytułem "JÓMSVĺKINGAR Wolin-Jómsborg Verslunarstaur í Póllandi".

Na fali międzynarodowego sukcesu wystawy o Wolinie-Jomsborgu grupa miłośników kultury wikingów oraz organizatorzy słynnego Festiwalu Wikingów w Moesgard koło Arhus w Danii zwrócili się z propozycją zorganizowania Festiwalu Wikingów Wolin-Jómsborg w kolebce Jomsvikingów - Wolinie.

Organizatorem pierwszego Festiwalu w Wolinie w roku 1993 był jeden z twórców ruchu wikingów Prof. Geoffrey Bibby z Muzeum w Moesgard koło Arhus oraz Bo Albrechtsen z Danii.

Po wielkim sukcesie pierwszego Festiwalu w roku 1993 nastały dwa chude lata, kiedy to nie tylko zabrakło duńskiej machiny organizacyjnej, ale także duńskich pieniędzy. Z tych też powodów w latach 1994 i 1995 Festiwal Wikingów Wolin-Jomsborg się nie odbył. Do idei organizacji Festiwalu Wikingów w Wolinie powrócono w roku 1996, kiedy to został on zorganizowany przez Zarząd Miasta Wolin za kadencji Burmistrza Mirosława Mielniczuka, przy współpracy z Agencją "Polish Festival" oraz Radiem ABC ze Szczecina. Obiektywne przyczyny wpłynęły na ograniczony rozmach organizacyjny także III Festiwalu, który został zorganizowany w roku 1997 przez ten sam komitet organizacyjny, co w roku poprzednim.

Nieco bogatszą oprawę (od poprzednich dwóch) miał kolejny IV Festiwal Wikingów zorganizowany w roku 1998. Podobnie jak w minionych latach wzięły w nim udział grupa "JOMSBORG ELAG" z Anglii, tradycyjnie dowodzona przez Philipa Burthem'a z Londynu oraz grupy "RODNIK" i "SREBRNY WILK" z Rosji, a także jeden kowal z Niemiec. Nowością Festiwalu stali się pierwsi nieliczni miłośnicy kultury wikingów ze Szczecina i wczesnośredniowiecznych Słowian.

W roku 1999, Zarząd Miasta Wolin zaakceptował nową formułę imprezy. Jej podstawą było przywrócenie wolińskiemu Festiwalowi świetności i rozmachu I Festiwalu z roku 1993. Zasadniczy wpływ na nową formułę imprezy wywarł również organizowany, co roku w Biskupinie Festyn Archeologiczny, który dzięki kierownikowi Muzeum w Biskupinie Wiesławowi Zajączkowskiemu szeroko wypromował tzw. archeologię eksperymentalną. Nowa formuła Festiwalu w Wolinie to także pierwszy krok realizacji programu mającego na celu nadania Wolinowi nowego oblicza i wypromowania go w Europie dzięki jego dziedzictwu historycznemu i kulturowemu. Nowa Formuła Festiwalu pociągała za sobą także konieczność wielu radykalnych zmian. Pierwszą z nich była zmiana miejsca Festiwalu i przeniesienie go z wolińskich błoni, na leżące na przeciwko nich dwie małe wyspy na rzece Dziwnie. Miało to na celu oddzielenie części historycznej Festiwalu, od towarzyszącej mu otoczki komercyjnej, a tym samym walkę z główną zmorą minionych czterech festiwali, kiedy to wikingowie musieli się przedzierać pomiędzy stoiskami z balonami i plastikowymi butami, rozstawionymi wśród namiotów wikingów. W myśl wprowadzanych zmian na teren wysp nie ma prawa wstępu nic, co nie wiąże się z okresem od 8 do 12 wieku AD.

VI Festiwal w 2000 r. został zorganizowany przez Zarząd Miasta Wolin za kadencji Burmistrza Bogdana Wilkowskiego. Skład komitetu organizacyjnego tworzyli: Błażej Stanisławski (część historyczna), Ewa Grzybowska, Karol Tracz, Elżbieta Kaczmarek, wice burmistrz Krzysztof Pietruszewski, Agnieszka Zielińska, Daniel Wierzbicki przy pomocy wielu innych osób z Naszego Miasta. W VI Festiwalu wzięło udział ponad 300 uczestników z Danii, Szwecji, Rosji, Niemiec, Ukrainy, USA, Czech, Anglii i Polski. Gwoździem programu Festiwalu, na który składały się pokazy walk, prezentacje rzemiosła, muzyka, wyścigi i manewry replik wczesnośredniowiecznych okrętów, stał się obrzęd pogrzebu wikinga w oparciu o tekst źródłowy podróżnika arabskiego Ibn Fadhlan'a z jego podróży na Ruś w roku 922, zrealizowany pod kierownictwem Bo Albrechtsena przy udziale szerokiego międzynarodowego grona wikingów i Słowian.

VII Festiwal Wikingów został zorganizowany przez Zarząd Miasta Wolin za kadencji Burmistrza Bogdana Wilkowskiego. Skład komitetu organizacyjnego tworzyli: Błażej Stanisławski, Ewa Grzybowska, Karol Tracz, Elżbieta Kaczmarek, wice burmistrz Krzysztof Pietruszewski przy pomocy wielu innych osób z Naszego Miasta. Obsługę gastronomiczną uczestników Festiwalu sprawowała firma Pani Wandy Peplińskiej z Wolina. W VII Festiwalu Wikingów w Wolinie wzięło udział ok. 350 uczestników, przybyłych z Danii, Szwecji, Niemiec, Norwegii, Rosji, Litwy, Anglii, Holandii, USA, Czech i Polski. Rozstawili oni wielki obóz składający się z ok. stu replik wikińskich i słowiańskich namiotów. Specjalnym punktem tegorocznego Festiwalu Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta było wykonanie oraz postawienie kamienia runicznego, dla upamiętnienia Świętosławy zwanej też Sigrydą-Storradą, która będąc córką księcia polskiego Mieszka I i siostrą pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, powiązała więzami dynastycznymi Polskę najpierw ze Szwecją a następnie z Danią. Na kamieniu wyryto napis runiczny: SIGRYDZIE-STORRADZIE CÓRCE KSIĘCIA POLSKIEGO MIESZKA, ŻONIE KRÓLA DANII SVENA MATCE KRÓLA DANII KANUTA, ERYK RUNY WYCIĄŁ , BŁAŻEJ KAMIEŃ POSTAWIŁ.

W VIII Festiwalu w roku 2002 wśród rzemiosł zobaczyliśmy pokazy tkactwa, garncarstwa, produkcji wiaderek z kory, ornamentowania kory brzozowej, bednarstwa, farbiarstwa, powroźnictwa, jubilerstwa, inkrustacji metali, ciesielstwa, snycerstwa, mincerstwa, młynarstwa, sfragistyki, produkcji ligaw, płatnerstwa, rogownctwa, bursztyniarstwa, skórnictwa, wikliniarstwo w wykonaniu wytwórców prezentujących różne techniki produkcji. W VIII Festiwalu Wikingów w Wolinie wzieły udział grupy historyczne z Danii, Szwecji, Norwegii, Rosji, Niemiec, Anglii, Litwy, Holandii, Czech, Kanady i Polski.


IX Festiwal: 1- 3 sierpnia 2003 r.
- w tym roku punktem głównym, trwającym przez wszystkie dni Festiwalu będzie końcowy etap budowy bramy obronnej Grodu Jomsborg. Będzie to pierwszy obiekt powstających na wyspie Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej. W budowę tą włączeni będą chętni do pomocy mężni wojowie, ale nie tylko gdyż każdy będzie mógł spróbować swych sił przy łupaniu dranic i ciosaniu dębowych belek. - pierwszego dnia Festiwalu powitani zostaną przybywający do Jomsborga kupcy z Opola (Klan Niedamira z Wolina przypłynie Odrą własnoręcznie wykonanymi dłubankami), solnicy z Kołobrzegu, którzy jak przed rokiem dotarli pieszo i wozem konnym na Festiwal aby wraz z solnikami z Kopalni Soli w Wieliczce prezentować warzenie soli oraz załogi doświadczonej "Świętosławy II" (która już wielokrotnie odwiedzała Festiwal w Wolinie) oraz młodej "Mirasławy", które przypłyną z Dorohuska nad Bugiem i pokonają najdłuższą trasę ok.1150 km polskimi rzekami - wyprawa będzie trwała prawie 1,5 miesiąca. - przez cały czas trwania Festiwalu prezentowane będą wczesnośredniowieczne rzemiosła: rogownictwo, bursztyniarstwo, produkcja pergaminu, skórnictwo, tkactwo na warsztacie pionowym i na bardku, kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, jubilerstwo, produkcja witraży, szycie książek, produkcja łuków, bicie monet, wytop żelaza w dymarkach, produkcja dziegciu i naczyń z kory, zielarstwo, pieczenie podpłomyków, sfragistyka, wróżby średniowieczne, bednarstwo, snycerka...
_________________
jest nam wspólne to, ze jestesmy odmienni;

ci co snia podczas dnia znaja wiele rzeczy, które umykaja tym co snia tylko noca;
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
 
GreK
Demoni Władca


Dołączył: 08 Gru 2002
Posty: 378


PostWysłany: 21-07-2004 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aż żal ściska że to tak daleko od Śląska Płacz
_________________
szukam postaci do nowego projektu psycho - horror: grek@va.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
 
Bojo
Site Demon


Dołączył: 01 Gru 2001
Posty: 1136
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: 22-07-2004 16:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z Rzeszowa też strasznie daleko Frown ale kiedyś się zaweźmiemy z Elfem i pojedziemy. Może w przyszłym roku Uśmiech
_________________
--< gg: 217168 -|- e-mail: bojo@ti-rpg.pl -|- WWW: www.elf.tio.pl >--
Uderzył grom, | Błysnął piorun, | A potem zgasły gwiazdy. | I księżyc spadł z nieba.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
 
Falastur
Wielki Demon


Dołączył: 09 Lis 2002
Posty: 289
Skąd: Szczecin

PostWysłany: 23-07-2004 7:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety do Wolina jest dosc daleko... Moge pocieszyc ze dojazd jest bardzo przyjemny. Wystarczy dojechac do Szczecina a stad to juz tylko kwestia wyboru (kilka pociagow, pks`ow i busow).

Moze uda mi sie zalatwic aparat cyfrowy wiec jak dobrze pojdzie to relacje z imprezy upieksze fotkami Uśmiech Juz tylko 14 dni Big Grin
_________________
jest nam wspólne to, ze jestesmy odmienni;

ci co snia podczas dnia znaja wiele rzeczy, które umykaja tym co snia tylko noca;
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
       Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Konwenty Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachModified by Bojo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group