Terra Inc0gnita
Forum Terra Inc0gnita

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 Statystyki    Regulamin

swiatynie, klasztory ...

Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Warhammer
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alucard
Demon

PostWysłany: 11-06-2004 20:18    Temat postu: swiatynie, klasztory ... Odpowiedz z cytatem

Czy zauwazyliscie, ze jak na mnogosc bostw mamy malo "rodzajow zakonow i klasztorow" ?? Pozatym jakie "marginalne" jest ich znaczenie.
Oprocz kilku przytulkow Shally, kilku jej uzdrowisk, jakis zakonach ryscerskich Sigmara i Urlyka , to wzasadzie o niczym innym sie nie pisze. Swiatynie znajduja sie wzasadzie tylko w wiekrzych miastach ... a przeciez w sredniowecznej Europie klasztory stanowilu niezadko centra administracyjne i kulturano-edukacyjne. Byly wlascicielami wielkich polaci ziemskich itp. Wiem ze worhammer to zupelnie inne realia no ale bez przesady ...

no ok. Ktos mi powie przeciez mamy lowcow czarownic i mutantow (taka inkwizycja) oraz , ze kaplanki shally maja te swoje przytulki i uzdrowiska no ale gdzie sie podzialy 'zwykle zakony". Produkujace make, chleb, wina, piwa .... gdzie sie podzialy zakony przepisujace ksiegi, wkacu ksiazka i slowo pisane to zadkosc ... tak jak umiejetnosc czytania i pisania, ze nie wspomne o funkcji jak spelniali Dominikanie w nauczaniu (w sumie kaplani Vereny mogli by byc ich odpowienikiem hmm.).

zapraszam do dyskusji .... chetnie poznam wasze spojzenia na ten problem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość  

Remus
Wielki Demon

PostWysłany: 14-06-2004 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest to może rozwinięcie dyskusji, ale podaję link do wielce pouczającego materiału, traktującego o klasztorach w świecie WFRP (przeszłość i teraźniejszość zakonów, profesje, zakony poszczególnych religii, przykładowy klasztor, szkice przygód i wiele innych ciekawostek):

http://www.strike-to-stun.com/WFRP/index.html

pod hasłem Monastic Orders. Uwaga, plik dość duży - 1,2 MB. Miłej lektury.
Powrót do góry

Alucard
Demon

PostWysłany: 14-06-2004 17:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
(...)pod hasłem Monastic Orders. Uwaga, plik dość duży - 1,2 MB. Miłej lektury.

Naszczescie czasy kiedy 1Mb to bylo duzo minely Uśmiech.

Fajne opracowanie choc nie wyczerpuje tematu (narazie przeczytalem/przejzalem pobieznie). Znajduje sie tam kilka rzeczy interesujacyh, godnych wykozystania ...

Zawsze lubilem umieszczac klasztory w przygodach. Wydaje mi sie, ze to zadziej wykozystywany motyw, pozatym ciekawszy sposob "obocowania" z magia niz penetracja "kolejnej opuszczonej" wiezy jakiegos maga/wampira etc. Problem polega najczesciej na tym aby uzasadnic powod istnienia zakony w tym miejscu.
Powrót do góry

Remus
Wielki Demon

PostWysłany: 21-06-2004 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na nieszczęście jeszcze nie nadeszły czasy kiedy już każdy będzie miał stałe łącze Wink .

Jeżeli masz problem by gdzieś umieścić klasztor polecam zbiorek opowiadań Zavant, w którym znajduje się dobrze osadzony w realiach świata taki powód. Oczywiście Stary Świat zyskuje (cierpi?) na politeiźmie, co oznacza że oprócz różnic między zakonami poszczegołnych wyznań występują i różnice między poszczególnymi zakonami jednej religii. Jakoś nie pasuje mi pokładanie nadmiernych nadziei w to "obcowanie" z magią - zakon zawsze kojarzył mi się z medytacją, pracą, modlitwą, okazjonalnym cudem wśród pielgrzymów przybywających do świętego miejsca. No ale może należałoby w większym stopniu uwzględnić specyfikę świata - w naszej rzeczywistości siły Chaosu nie czekają na brzegach Morza Białego by zaatakować Europę Wschodnią, Centralną, Zachodnią, Azję, Afrykę... Wink
Powrót do góry

Alucard
Demon

PostWysłany: 23-06-2004 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No ale może należałoby w większym stopniu uwzględnić specyfikę świata - w naszej rzeczywistości siły Chaosu nie czekają na brzegach Morza Białego by zaatakować Europę Wschodnią, Centralną, Zachodnią, Azję, Afrykę...

Nie potrzebny nam chalos, mamy dwa mocarstwa czerwonych ze wschodu kapitalistyczne pijawki z zachodu ...terorrysci niczym tajne organizacje wyznawcow chaosu czaja sie "w podziemiach" i glowkuja jak tu podbic - zniszczyc znany nam swiat ... jak sie do tego doda roznego rodzaju szalencow, mordercow i gwalcicieli (ba nawet wampiry i kanibali mamy), to tak zaczynam sie zastanawic czy nasz swiat sie tak bardzo rozni od tego "wymyslonego" .... Język2

No a jesli chodzi o opcowanie z magia to chodzilo mi o mozliwosc nauczenia sie nowych czarow, zdobycia zwojow, eliksirow, magicznych preparatow itp... Jak wiadomo kazdy czarodziej, kaplan co jakis czas chce sie nauczyc jakiegos nowego czaru ...
Powrót do góry

Forum Terra Inc0gnita Strona Główna -> Warhammer Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: